Google+
29 Ağustos 2015 Cumartesi
SON YAZILAR
Anasayfa » Yeme İçme » İçecek Tarifleri » Sıcak İçecek Tarifleri » Türk Kahvesi Nasıl Yapılır
Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Tam kıvamında yapılmış, mis gibi kokan bol köpüklü bir Türk kahvesinin yerini ne tutabilir ? Tabi ki hiç bir şey. Türk kahvesi içerken sohbetlerin daha bir sıcak ve neşeli olduğunu sizde biliyorsunuzdur. Kahveyi bir içecek olarak kimin bulduğunu bilmiyoruz. Ancak bu konuda pek çok rivayet var.

Kahvenin Tarihçesi

Dünya yolculuğuna 14. yy. da başlayan kahveye ilişkin ilk efsane Yemen’de yaşayan Kaldi adında bir çobana aittir. Kaldi günün birinde sıcaktan uyuşmuş koyunlarının bir ağacın meyvelerini yedikten sonra hareketlendiğini görür. Bu mucizeye şaşıran Kaldi’de bu ağacın meyvelerini suda kaynatıp içer. Bir süre sonra enerjisi artar ve kalp atışları hızlanır. Böylece tüm dünyayı sarsacak bu tadın kaşifi olur.

Bir başka söylentiye göre Hz. Süleyman uğradığı şehirde insanların hastalandığına tanık olur. Cebrail’in buyruğu üzerine Yemen’den gelen kahve çekirdeklerini kavurup hastalara içiren Hz. Süleyman insanları iyileştirir. Kim olursa olsun, bu eşsiz lezzeti ilk yudumlayan kişi mutlaka büyük keyif almış olmalı. Ama yüzyıllar sonra tüm dünyayı saracak bir tiryakiliği başlatacağı aklının ucundan bile geçmemiştir herhalde.

Kahvenin Yetişmesi

Kahve Yemen’den gelir derler ama aslında kahvenin ana vatanı Etiyopya’dır. Kahve ağacı kışın yaprak dökmeyen ve bütün tropik bölgelerde yetişen bir bitkidir. Yasemine benzeyen çiçekleri mis gibi kokar. Kahve ağacı nazlı bir bitkidir. Isının +5 derecenin altına düştüğü bölgelerde bile yaşayamaz. Yaprakları her zaman yeşil renkli ve parlak olan bu ağacın meyveleri kiraza benzer. Meyvelerin içinde iki tane kahve tohumu vardır.

Çiçekleri döküldükten sonra ağaçların dallarında meyveleri kalır.  Tahta tokmaklarla dövülür. Kabukları sıyrıldıktan sonra öz kahve meyvesi ortaya çıkar. Bunlar kavrulur, öğütülür ve kahve pişirilmeye hazır olur. Kokulu ve lezzetli kahve uzun bir emeğin ürünüdür. Kahvenin 70 e yakın farklı türü vardır. Türk kahvesi olarak içtiğimiz kahvede Brezilya’dan gelir.

Türk Kahvesi Belgeseli

Türk Kahvesi için Malzemeler

  • Taze öğütülmüş Türk kahvesi
  • İçme suyu
  • Şeker (isteğe göre)
  • Cezve ve fincan

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Kahvenin 70 e yakın farklı türü vardır. Türk kahvesi tüm bu kahve türleri arasında kaynatılarak hazırlanmasıyla ayrılmaktadır.  Lezzetini belirleyen 3 faktör bulunmaktadır. Bunlar kahvenin kalitesi ve tazeliği, kullanılan suyun kalitesi ve pişirme usullerini eksiksiz yerine getirmek. Bu 3 faktör dikkat edildiğinde mükemmel bir Türk kahvesi hazırlayabilirsiniz.

  • Öncelikle Türk kahvenizi pişireceğiniz cezvenin içine kaç fincan içecekseniz o kadar fincan su koyun. Koyduğunuz su ne kadar soğuk olursa kahvenin pişme süresi uzun olacağı için köpüğü de bol olacaktır.
  • Yine cezvenin içine içeceğiniz fincan başına iki çay kaşık taze öğütülmüş Türk kahvesi koyun.
  • Şeker miktarını damak zevkinize göre ayarlayın. Örneğin orta şekerli Türk kahvesi içecekseniz her fincan için 1 çay kaşığı, şekerli Türk kahvesi içecekseniz her fincan için 2 çay kaşığı şekeri cezveye ekleyin.
  • Cezve içindeki Türk kahvesi, su ve şekeri karışımını olabildiğince kısık ateşte devamlı karıştırın.
  • Kısa süre içinde kabaracak olan Türk kahvenizin üst köpük kısmından bir miktarını fincanlara eşit miktarda paylaştırın. Sonra kalan kısmı tekrar kabarana kadar ocak üstünde tutun. Bu şekilde cezvede ki tüm Türk kahvesini fincanlara pay edin.

Diğer Başlıklar : Türk kahvesi, Türk kahvesi nasıl yapılır, Türk kahvesi nasıl pişirilir, köpüklü Türk kahvesi, Türk kahvesi tarifi, köpüklü Türk kahvesi tarifi, Türk kahvesi yapımı, köpüklü Türk kahvesi yapımı, Türk kahvesi tarihi

Kaynak : Nasıl Tv internet sitesi

Hakkında Selda Efil

Selda Efil
Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunu. İşi gereği gününün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ve internet başında geçiriyor. Bilgi birikimi ve deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>