Ana Sayfa / Nedir / Tam Güneş Tutulması Nedir

Tam Güneş Tutulması Nedir

Tam güneş tutulması nedir ? Bu soru 9 Mart 2016 günü gerçekleşecek tam güneş tutulması ile birlikte Google ana sayfasında doodle olarak kullanıcıların bilgisine sunuldu. Dilerseniz herkesin anlayabileceği bir şekilde tam güneş tutulması nedir bunu açıklamaya çalışalım.

Tam güneş tutulması ile ilgili videoyu sayfanın altında izleyebilirsiniz.

Tam Güneş Tutulması Nedir

Tam Güneş Tutulması Nedir

Tam güneş tutulması Ay’ın Dünya’nın çevresinde dönmesi sırasında Dünya ile Güneş arasında bulunması ile meydana gelen ve bu şekilde Ay’ın Güneş’in bir kısmını yada tümünü örtmesi sonucunda gözlemlenen bir doğa olayıdır.

Tam güneş tutulmasının oluşabilmesi için bazı özel şartlar gerekmektedir. Bu özel şartlar bazı zamanlarda ender olarak gerçekleştiği için tam güneş tutulması her zaman insanlar için merak uyandıran özel bir an olmuştur. Dilerseniz tam güneş tutulması için gereken özel şartlara birlikte bakalım.

Tam Güneş Tutulması Nasıl Olur

Tam güneş tutulmasının oluşabilmesi için Ay’ın yeni ay evresinde olması ve Dünya’ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması gerekmektedir. Bir yıl içerisinde Ay, Dünya çevresinde 12 kez dönmesine rağmen Ay’ın dönme açısı ile Dünya’nın dönme açısının tam güneş tutulması için yeterli olmamasından dolayı bu olay ender olarak görülmektedir.

9 Mart 2016 Tam Güneş Tutulması

9 Mart 2016 günü gerçekleşecek olan tam güneş tutulması bu yılın ilk güneş tutulması olacak. Bu muhteşem doğa olayı Türkiye saati ile 03:57’de görülebilecek. Türkiye bu doğa olayına ne yazık ki şahit olamayacak.

Tam Güneş Tutulması ve Doğal Afetler

Ülkemizde ve dünyada tam güneş tutulması olayı sonrasında bir çok doğal afetler yaşanmıştır. Bilimsel olarak bir bağ kurulamasa da insanlık tam güneş tutulması ile yaşanan doğal afetlerin aralarında bir bağ olduğunu düşünmektedir. Örneğin ülkemizde de 11 Ağustos 1999 tam güneş tutulması olayından kısa bir süre sonra büyük yıkımlara sebep olan 17 Ağustos 1999 Büyük Gölcük Depremi meydana gelmiş ve bu şekilde tam güneş tutulması ile büyük doğal afetlerin arasında bağ olduğu düşüncesi daha çok yaygın hale gelmiştir.

Bu yazımızda sizlere 9 Mart 2016 günü gerçekleşecek olan tam güneş tutulması ile ilgili merakınızı giderecek bilgiler vermeye çalıştık. Dilerseniz Google üzerinde de tam güneş tutulması ile ilgili diğer makalelere bakarak aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Yazar Tayfun Akçay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir