Ana Sayfa / Güzellik / Lazer Epilasyon Nedir | Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

Lazer Epilasyon Nedir | Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için lazer epilasyon yaptırmak gereklidir. Sizde lazer epilasyon nedir ve lazer epilasyon nasıl yapılır aklınızdaki tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Nedir

Lazer Epilasyon Nedir

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yolu lazer epilasyondur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından özel emilmeye sahiptir. Soğutma yöntemi ile yapılan lazer epilasyon yöntemi cildi rahatlattığı için hiçbir acı vermeyecektir. İstemediğiniz tüylerden sağlıklı bir yöntemle kurtulabileceksiniz. Lazer epilasyon yaptırmaması gereken özel durumlu hastalar vardır. Gri ve beyaz saçlı olan hastalar güneşten çok fazla şekilde yanmış ve etkilenmiş hastalar yakın zamanlarda çok yakın bölgeden operasyon geçiren insanlar gibi önemli insan faktörleri bulunmaktadır. 12 yaşını geçmiş açık tüy rengi olmayan tüm insanlar güneş ışığından etkilenmediği taktirde lazer epilasyon hizmeti alırken asla korkmalarına gerek kalmamıştır. Lazer epilasyonda özellikle yüz bölgelerinde epilasyon yaptırırken özel göz koruma gözlüğü kullanmamız gerekmektedir. Birde vücuttaki bölgeye göre epilasyon yeni lazer teknolojileri ile artık acısız bir şekilde lazer epilasyon uygulamalarınızı rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece hafif bir yanma dışında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Çünkü acı hiç hissetmemek normal bir durum değildir. Çünkü kıl kökleri yandığı için ufak bir acı hissetmeniz doğal bir durum olacaktır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır

Lazer epilasyon işlemlerinin yapılması için lazer ışınları atan özel bir el cihazı kullanılmaktadır. Bu kullanılan cihaz sayesinde atış yapılan alanın 15mm bölgedeki alanlara etki eder ve bu tüy topluluklarının yok edilmesini sağlar. Atış yapılan bölge taranır ve alandaki tüyler yok edilir. Bu işlem esnasında hem uygulamayı yapan doktorun hem de epilasyon hizmeti alan hastanın sağlığı için bu önlemi alması için koruyucu gözlük takması gerekir. Epilasyon esnasında vücuda atılan lazer ışınının görevi kıl köklerinde renk verici madde olan melanin ısı enerjisi göndermektir. Böylece yoğun ısı enerjisine maruz kalan melanin işlem yapamaz hale gelir ve zayıf düşer kıl kökleri işlemlerini göremez ve tahrip olmuş olur. Gönderilen ışınları tutan melanin tüm kıl köklerine bu ısı enerjisini gönderir ve bu tüm kıl köklerine milyonlarca tüy köklerinin bulunduğu alanlara bu enerjiyi gönderir ve aynı anda milyonlarca kıl kökleri kurur ve tüy kökleri daha geç çıkmaya başlar. Bu işlemler sırasında çok az hatta duyulmayacak şekilde minimal acılar ve ağrılar çekilir ayrıca vücuda ve bünye farklılarını baz alırsak bazı kişilerde bölgesel kızarıklıklar meydana gelmektedir. Ayrıca işlem yapılırken tüylerin yakılırken acının daha az hissedilmesi için epilasyon yapılan bölgeye aynı anda soğuk hava gönderilmektedir. Böylece işlem sırasındaki acılar minimal düzeye indirilmiş olur ve yan etki görme riski en az düzeye indirilmiş olacaktır.

Lazer Epilasyonda Dalga Boyları

Lazer Epilasyon Dalga Boyları

Lazer epilasyon dalga boylarındaki bazı belli ışınların etkisi ile vücudumuzdaki istenmeyen kıllardan arınmamızı sağlar. Cilde uygun olan lazer cihazı ile seçilen kıl köküne yoğunlaşır. Isı enerjisi çevre dokuya zarar vermeden kökün kendisini ve çekirdek hücreyi tahrip eder. Lazer epilasyon makinelerinin çalışma prensiplerini 1900’lü yıllarda Albert Einstein tarafından bulunmuştur. Yazıldığı makale sonucunda 1917 yılında lazer dönemini başlatmıştır. Lazer tıpta yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Tıp’ın her alanında kullanılmıştır özellikle lazer epilasyon sektöründe çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Epilasyonda kullanılan lazer ışınlarının insan vücuduna olumsuz bir etkisine bugüne dek rastlanmamıştır. Kesinlikle radyoaktif bir etki göstermemektedir. Lazer epilasyonda kullanılan ışınların melanin pigmenti özelliği ile emilme özelliği vardır. Soğutma sistemli lazer tekniği ile acısız epilasyon operasyonu mümkün olabilir.

Lazer epilasyon hakkında çok daha fazla bilgiyi http://www.sislilazerepilasyon.org adresinde bulabilirsiniz.

Yazar Tayfun Akçay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir