Ana Sayfa / Anneler Günü / Anneler Günü | Anneler Günü Hediyeleri | Anneler Günü Ne Zaman

Anneler Günü | Anneler Günü Hediyeleri | Anneler Günü Ne Zaman

Anneler günü bizi doğurup dünyaya gelmemize vesile olan ve bizimle hiçbir çıkar beklemeksizin canı pahasına ilgilenen annelerimiz için her yıl kutlanan özel gündür. Bu yazımızda anneler günü hakkında bir çok bilgi yer almaktadır.

Anneler Günü

Anneler Günü

Anneler günü bizi 9 ay boyunca karnında taşıyan, bizi dünyaya getiren, koruyan ve kollayan fedakar annelerimizi onurlandırmak amacıyla her yıl her ülkede farklı zaman dilimlerinde kutlanan özel bir gündür.

Her ne kadar bize sayısız iyiliği bulunan anneleri onurlandırmak tek bir güne sığmayacak olsa da sembolik olarak kutlanan bu gün hakkında bu yazımız aracılığıyla bir çok bilgiye sahip olacaksınız.

Anneler Günü Tarihçesi

Anneler gününün ilk olarak ne zaman kutlandığına dair çeşitli bilgiler olsa da genel olarak anneler gününün ilk ne zaman kutlandığı konusunda tarih öncesi zamanlarda kutlandığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Anneler günü milattan önceki zamanlarda antik Yunan devrinde Yunan halkının sözde tüm tanrıların annesi olan ana tanrı Rhea onuruna her yıl ilkbahar mevsiminde festivaller düzenler ve bunu kutlarlardı. Bu yönüyle anneler gününün milattan önceki zamanlardan kalan bir gelenek olduğu düşünülmektedir.

Kayıtlara geçen ve anneler gününün resmiyet kazanmasını sağlayan olay ise Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Anna Jarvis adlı kişinin 1908 yılında vefat eden annesini anma merasimi Amerikan kongresinin onayıyla Anneler gününe dönüşmüştür. Bu olay tüm dünyaya yayılmış ve sonuç olarak bugün kutlamış olduğumuz anneler günü ilk kez bu olay sebebiyle meydana gelmiştir.

Anneler Günü Ne Zaman

Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır

Anneler günü dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı zaman dilimlerinde kutlanmaktadır. Bu farklılığın nedeni bilinmese de her ülkenin anneler günü için benimsemiş olduğu belirli tarihler bulunmaktadır. Türkiye’de anneler günü Mayıs ayının ikinci haftası kutlanmaktadır. Bu tarih tüm dünyada geniş olarak kabul gören anneler günü zamanıdır.

2016 Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır

2016 yılında ülkemizde anneler günü tam olarak 8 Mayıs 2016 Pazar günü kutlanmaktadır. Bu tarihi bir yerlere not etmekte fayda var.

Anneler Günü Mesajları

Anneler günü mesajları, annelerinden uzak olan evlatlar için dilenirse telefon mesajı yoluyla gönderilecek veya almış olduğu hediyeye küçük bir not şeklinde sunmak amacıyla kullanılabilecek günün anlam ve özetine binaen özlü sözlerden oluşmaktadır. Sizler için tavsiye edebileceğimiz bazı anneler günü mesajları aşağıda bulunmaktadır.

  • Bugün hayatta olmayı ve aldığım her nefesi sana borçluyum. Beni karnında taşıyan, koruyan ve kollayan, beni bu günlere getiren canım annem. Anneler günün kutlu olsun
  • Anneciğim, sen bir gün değil her gün başımın tacısın. Anneler günün kutlu olsun.
  • Hiçbir söz sana olan sevgimi anlatamaz. Canım annem anneler gününü kutlarım.
  • Senin gibi bir anneye sahip olduğum için çok şanslıyım. Dünyadaki başka hiç kimse beni senin kadar düşünemez. Sana layık bir evlat olmak için ne kadar çabalasam da asla yaptıklarının karşılığını veremem. Seni çok seviyorum canım annem, anneler günün kutlu olsun.

Anneler Günü Sözleri

Anneler günü bizim kolumuz kanadımız olan fedakar annelerimizin belki de en mutlu günüdür. Bu özel günde annelerimize güzel sözler ile konuşmalı, onları ne kadar çok sevdiğimizi ve bizler için ne denli önemli olduklarını hatırlatmaktayız. Sizler için aşağıda tavsiye edebileceğimiz en güzel anneler günü sözlerini yazdık. Bunları hediyenizi takdim ederken veya bu güzel günlerini kutlarken kullanabilirsiniz.

  • Yerine asla kimseyi koyamam ve kimse asla senin gibi beni sevemez. Senin çocuğun olduğum için çok şanslıyım. Anneler günün kutlu olsun güzel annem.
  • 9 ay beni karnında taşıyan ve beni yetiştirip bu günlere getiren güzel insan annem. Her gün senin günündür anneler gününü kutlarım.
  • Dünyadaki tüm güzel çiçekler, tüm güzel sözler hepsi sana layıktır. Anneler günün kutlu olsun anneciğim.
  • Ne kadar büyüsem de senin gözünde hep çocuğum. Beni ilk günkü gibi düşünür, korur kollarsın. Sana ne yapsam az, anneler günün kutlu olsun anneciğim.

Anneler Günü Şiirleri

Anneler günü şiirleri, bu anneler gününde farklı bir şekilde kutlama yapmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yöntem olmalıdır. Onları ne kadar çok sevdiğimizi ve bizler için ne kadar önemli olduklarını hatırlamasını sağlayacak bir şiir bu günün onlar için çok daha güzel geçmesini sağlayabilir. Bu seçeneği düşünmenizi öneririz.

Anneler Günü Hediyeleri

Anneler Günü Hediyeleri

Anneler günü hediyeleri konusunda halen kararsızsanız bu bölümde size birkaç ipucu vermek istiyoruz. Şayet annelere sorulsaydı onlar için en güzel hediyenin evlatları olduklarını söylerlerdi. Ancak bizler için çekmedikleri fedakarlık kalmayan annelerimize imkanlarımız dahilinde hediye vermek onları çok daha fazla mutlu edebilir.

Belirtmek isteriz ki anneler günü hediyesinde önemli olan maddiyat değil hediyenin vermiş olduğu manevi mutluluktur. Her insan imkanları dahilinde annesi için güzel bir hediye verebilir.

Maddi imkanları yerinde olmayanlar annelerinin bu güzel günlerini sözle, ellerini öperek kutlayabilir. Dilenirse ucuz bir çiçek bile annelerimiz için çok güzel bir hediye olur.

Maddi imkanların yerinde olması durumunda uçsuz bucaksız hediye seçeneklerinden biri tercih edilebilir.

Anneler günü hediyesi seçerken hediyenin ihtiyaçları giderebilecek bir hediye olmasına özen gösterin. Sadece o anı geçiştirmek için verilen hediye almamaya dikkat edin. Kullandıkça birlikte yaşanan güzel günler annelerimizin aklına geleceğinden bu yönde tercih yapın.

Anneler günün büyük bir kısmını mutfakta geçirmektedir. Yorucu mutfak işlerinde onların işlerini hafifletecek küçük mutfak aletleri bu konuda güzel bir tercih olabilir. Birkaç gün annenizin yanında mutfakta vakit geçirirseniz annenizin mutfakta en çok ihtiyaç duyduğu şeyi bulabilirsiniz.

Öte yandan her gün kullanılacak elektronik aletlerde güzel bir tercih olacaktır. Örneğin eskiyen ve ihtiyaçlara cevap vermeyen teknolojik aletler konusunda annenize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Bu konuda önerimiz son teknoloji akıllı cep telefonları olabilir. Böylelikle her telefonda konuştuğunda aklında siz olursunuz.

Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi anneler günü hediyeleri konusunda seçenek oldukça boldur. Siz sadece ihtiyacı olana yönelin. Bu şekilde az bir harcama ile gerçekten onu mutlu edecek bir hediye takdim edebilirsiniz.

Bu yazımız vesilesiyle cennet annelerin ayaklarının altındadır sözüyle peygamberimiz tarafından onurlandırılan annelerimizin anneler gününü kutlarız.

Yazar Tayfun Akçay

1 Yorum

  1. cennet annelerin ayakları altındadır bu bilgi için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir