Google+
29 Ağustos 2015 Cumartesi
SON YAZILAR
Anasayfa » Teknoloji » Mobil Cihazlar » Cep Telefonları » Android Telefonlar » Akıllı Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Akıllı Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Akıllı Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Akıllı telefonların hayatımızda çok önemli bir yeri bulunuyor. Son bir kaç yılda piyasaya süratle giren akıllı telefonların ardı arkası kesilmiyor. Dünyada her yıl milyonlarca akıllı telefon satılıyor. Artık günümüzde nasıl bilgisayar alırken her türlü özelliğini dikkate alıp günlerce inceliyorsanız akıllı telefon alırken de her bir özelliği incelememiz gerekir.

Akıllı Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Akıllı telefon alırken bir takım kıyaslamalar yapmalıyız. Öncelikle hangi amaçla aldığımızı düşünmeliyiz. Akıllı telefonunuzda çok oyun oynayan biriyseniz ekranının büyük işlemcisinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Ya da hareket halindeyken telefonunuzdan çok internete giren biriyseniz yine ekranının büyük internet hızının da yüksek hızları desteklemesine dikkat etmelisiniz. Akıllı telefon alırken bakmanız gereken donanım ve yazılım tercihleri şöyle olmalıdır;

İşlemci

Akıllı telefonların en önemli özelliklerinden biri işlemcidir. Bildiğiniz gibi akıllı telefonların akıllı olması tam burada başlar. Tıpkı bilgisayarın hızı gibi telefonun hızı da işlemcisine bağlıdır. Şu anki en üst modeller sekiz çekirdekli(dört dört) işlemciye sahip. İki çekirdekli telefonlar oldukça hızlı. İşlemcinin gücü, telefonun fiyatını belirleyen en önemli kriterdir. İşlemcinin yüksek olması, telefonun akıllı olmasını sağlayan işletim sisteminin tüm özelliklerini en yüksek düzeyde çalışmasını sağlar.

Ekran

Eskiden telefonun ekranı ne kadar küçükse o kadar iyi ve popülerdi. Günümüzde ise telefonun ekranının büyük olması telefona artı değer katmakta. Büyük ekranlar çok ilgi görmekle beraber gün geçtikçe de büyümeye devam ediyor. Telefonunuzu tablet bilgisayar gibi kullanmak istiyorsanız ve sürekli oyun, film, video tarzı içerikleri izliyorsanız minimum 4,7 inç ekrana sahip telefon seçmelisiniz. Bu saydığımız tarzlarda kullanım şekillerini fazla önemsemiyorsanız 4 inç telefonda işinizi görecektir. Çünkü telefonu hem elinizle daha rahat kavrayacaksınız ve cebinize daha rahat sığacak. Dokunmatik ekran kullanımına da bakarsak Samsung, iPhone, Sony, Htc, Lg veya Nokia bir telefon tercih etmelisiniz.

Kamera

Hemen hemen hepimiz akıllı telefon alırken ilk önce kameranın mega pikseline bakarız. Burada bilmemiz gereken daha fazla mega piksel olması daha iyi kameranız olacağı anlamına gelmiyor. 8 mega piksel kamerayla 13 mega piksellik kameranın çektiğinden daha renkli bir görüntü elde edebilirsiniz. Bunun sebebi kullanılan lenstir. Akıllı telefon alırken sadece kameraya bakmamak gerekir. Mega piksel sadece fotoğrafın boyutuyla alakalıdır.

Pil Ömrü

Pili çabucak biten akıllı telefonun faydası olmaz. Birçok üretici pil ömrünü açıklamak için video izleme süresi, kesintisiz konuşma, internette gezinme süresi, bekleme süresi gibi ölçütler de kullanıyor. Bu nedenle telefon bataryaları 1,000 mAh’den 3,500 mAh’ye kadar çıkıyor. Telefonla en çok ne yapacağınızı belirleyip buna uygun bataryalı telefon almanızı öneririz.

İşletim Sistemleri

Android

Android işletim sistemi, açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan, bağımsız yazılımcılar tarafından geliştiriliyor. Uygulama mağazası çok geniş diğer işletim sistemlerine göre oldukça fazla ücretsiz uygulama bulunuyor. Samsung, Sony, Htc, Lg Android işletim sistemini kullanan  telefon üreticilerinden bir kaçı.

Windows Phone

 Akıllı telefon pazarına oldukça fazla geç atılan Microsoft, Apple’nin iOS veya Android işletim sistemine alışamayan kullanıcılara bilgisayarda kullandığı işletim sistemini telefonda kullanmayı öneriyor. Windows ile rahat ediyorsanız pek çok marka Windows Phone 8 işletim sistemli model üretmeye başladı. Uygulama mağazası şimdilik Android veya iOS  ile yarışacak seviyede değil

iOS

iPhone ilk çıktığı günden beri, kendi işletim sistemini kullanıyor. Apple’ın ürettiği bütün cihazlarda da aynı işletim sistemi mevcut. Yazılım adedi olarak Android’in daha geniş bir mağazası olduğu rahatça söylenebilir.

BlackBerry

Mesajlaşma meraklılarının ve kurumsal firmaların en sevdiği marka. BlackBerry de Apple gibi telefonlarında kendi işletim sistemini kullanıyor ve bu yüzden uygulama mağazası da biraz sınırlı. Uygulama mağazasının oldukça fazla yol kat etmesi gerekiyor.

Diğer Başlıklar : Akıllı telefon, akıllı telefonlar, smartphone, cep telefonu, akıllı cep telefonu, android, ios, iphone, samsung, htc

Kaynak : Avea info tv

Hakkında Anıl Aslan

Anıl Aslan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>